Jak vybrat trenéra podle vašich představ?

 

Jak vybrat trenéra podle vašich představ?

12. 12. 2020 422×
Jak začít sportovat

Nevíte, jak vybrat toho správného trenéra? Na co se máte zaměřit? A jak se vůbec pozná ten správný trenér? Zjistěte, jak ho odlišíte od trenéra se špatnou nabídkou.
V prvním článku Proč využívat služeb trenéra? jste se dozvěděli, jaké jsou výhody a nevýhody trenéra a jestli se opravdu vyplatí.
Tentokrát vám poradíme, co je důležité při výběru trenéra sledovat. Poslouží vám těchto jednoduchých 5 kroků.

5 kroků, jak vybrat trenéra

  1. Reference trenéra

V první řadě se zajímejte o hodnocení a reference stávajících nebo bývalých klientů. Podle nich můžete zjistit, zda vám trenér bude svým přístupem vyhovovat nebo ne. Uděláte si o něm nějakou představu a budete vědět, kdo vás na první lekci bude čekat. Důležité je si všimnout, kolik hodnocení trenér má. Při pěti hodnoceních nebudete schopni si o trenérovi udělat obrázek. Čím víc jich má, tím víc si můžete být jisti jejich pravdivostí. Podívejte se, jak můžete na refcoach vyhledávat trenéry podle hodnocení ostatních.

Zároveň musíte mít na paměti – není trenér jako trenér. Může se stát, že trenér, který vyhovuje vaší kamarádce, nebude vyhovovat vám a naopak. Každému vyhovuje jiný přístup a je to velmi individuální záležitost.

  1. Jeho zkušenosti, úspěchy a vzdělání

V této oblasti sledujte více věcí. První je otázka, kolik let trenér působí v oboru. Můžete se dívat na výsledky trenéra a jeho umístění na závodech, zkušenosti a úspěchy nebo na výsledky jeho klientů. Pokud chcete dělat sport na vyšší úrovni, určitě byste si měli zjistit, kdo byli jeho bývalí klienti.

U trenérů jsou nejdůležitější opravdu zkušenosti a úspěchy, nemůžeme ale pominout vzdělání. Trenér se může vzdělat více způsoby – mohl vystudovat odbornou školu nebo jen projít trenérským či rekvalifikačním kurzem, dále může mít různé certifikáty. Měl by mít všeobecný přehled a neustále v dané problematice získávat detailnější znalosti, aby mohl předat klientům co nejvíce informací.

  1. Je schopen vám vše vysvětlit

Trenér dělá daný sport roky, vyzkoušel spoustu různých cviků, tréninků a metod. Pokud si nejste něčím jisti nebo vás něco zajímá, trenér by vám měl vše bez problémů vysvětlit a poradit. Měli byste vědět, k čemu jednotlivé cviky slouží a jak je správně provádět. Pokud nevíte, ptejte se. Zjistíte tak, zda si je trenér jistý problematikou a má vám opravdu co předat. Měl by být schopen vám vše objasnit. Zároveň by měl být asertivní, komunikativní a měl by profesionálně vystupovat.

  1. Má cit pro sestavení tréninku na míru

Každý klient má specifická zdravotní omezení a je v jiné kondici, snese tak jinou zátěž. K tomu je důležité přizpůsobit tréninkový plán. Dobrý trenér pozná, co potřebujete a jaká cvičení jsou a nejsou za hranou vašich možností. Při cvičení kontroluje vaši techniku a případně vás opravuje.

  1. Je na vaší lekci přítomen fyzicky i psychicky

Trenér by měl mít o vás upřímný zájem. Ne vždy se vám do cvičení chce a když už se překonáte a dokopete se na lekci, trenér by měl poznat, že nejste ve stoprocentní kondici. Měl by vás motivovat. Poznat, že potřebujete nakopnout. Je tam od toho, aby z vás vyždímal to nejlepší. Celou délku tréninku by měl být s vámi a podporovat vás.

Co by vás ještě mohlo při výběru trenéra zajímat?

A na závěr ještě pár tipů. V neposlední řadě dejte na první dojem. Osobní sympatie jsou důležité. Přece jen vám trenér musí padnout do oka a musí na vás působit dobře. Jen tak se budete na vaše tréninky těšit.

Můžete se také rozhodovat podle pohlaví trenéra. Muži a ženy mají jiné vedení tréninku. Ženy jsou více empatické a jsou vhodné více pro začátečníky. Muži mají více pevnou ruku. Pokud potřebujte zabojovat a zdokonalit se, jsou ta pravá volba.

Dalším kritériem výběru může být hodinová sazba trenéra nebo jeho působiště. Některé zdroje uvádí i vzhled trenéra – tady si dovolujeme oponovat. Vzhled trenéra není důležitý, prioritou jsou jeho znalosti a zkušenosti v oboru.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho. 🙂

Chcete začít sportovat? Najděte trenéra a dejte stop výmluvám.

Najít trenéra
Odebírejte náš newsletter!

Zadejte vaší e-mailovou adresu a my vás budeme průběžně informovat o novinkách ze světa refcoach.

Rubriky