V čem se liší bojové sporty v Česku a v Asii?

 

V čem se liší bojové sporty v Česku a v Asii?

2. 2. 2021 1003×
Rozhovory

Bojové sporty jsou čím dál populárnější po celém světě. V Asii ale mají dlouhou historii. Jaký je rozdíl v jejich vnímání ve střední Evropě a v Asii? Připravili jsme pro vás rozhovor s trenérem boxu a bývalým zápasníkem Muay Thai Zbyňkem Poldaufem.

Kdo je Zbyněk Poldauf?

Zbyněk Poldauf se bojovým sportům věnuje už od dětství. V roce 2010 se přestěhoval do Číny, kde trénoval čínský kickboxing SANDA na profesionální úrovni. Později se přesunul do Thajska, kde jako profesionální zápasník v Muay Thay vyhrál pás šampiona Phuketu ve váhové kategorii do 65 kilo a během kariéry získal 31 výher, jen 11 proher a jednu remízu.

Dnes působí jako trenér v Praze a naučí boxovat i vás. V tréninku využívá vlastních zkušeností menšího zápasníka a klade důraz zejména na rychlost, timing, nestandardní kombinace a blafování. Zbyňka jsme se zeptali na pár otázek ohledně Českého i zahraničního přístupu k bojovým uměním.

Bojové sporty vás provází většinou života. Nejdříve jste trénoval Wushu, později Thai Box. Co vás ke sportu přivedlo?

V dětství jsem miloval Kung-fu a všechny filmy s Jackiem Chanem. Snil jsem, že až vystuduji, odjedu do Číny. Chtěl jsem trénovat v Shaolinském chrámu nebo alespoň sportovním institutu spadajícího pod Shaolin.

Sen jsem si částečně splnil. Žil jsem několik let v Asii, ale do Shaolinu jsem se nikdy nepodíval. Když jsem tam žil, vyznával jsem budhismus. Zjistil jsem, že mniši v Shaolinu bojují a dělají show za peníze, a to mi vadilo. Tato komercionalizace kláštera odporuje pravému budhismu.

Zbyněk Poldauf a bojové sporty

V čem se liší bojové sporty, zejména trénink, u nás a v Asii?

V Číně vládne na tréninku disciplína, o trenérovi se mluví s úctou a nikdy se o něm nevtipkuje. Prohru Číňané berou velmi vážně. Na profesionální úrovni se tu trénuje od pondělí do neděle většinou třikrát denně a součástí každého tréninku je precizní strečink.

V Thajsku se trénuje od pondělí do neděle dvakrát dvě hodiny denně. Tréninky jsou uvolněnější, sparing je především lehký a technický, ale na konci přijde tvrdý sparing v klinči (držení). V klinčování jsou Thajci nejlepší na světě.

V Česku jsou tréninky přátelské, časově kratší a sparingy se přizpůsobují podle situace a výkonnosti zápasníků. Trenér má autoritu, ale zároveň si s ním člověk může popovídat jako s kamarádem.

Působil jste několik let jako profesionální zápasník Muay Thai a K‑1 v Thajsku. Jaký je váš nejlepší a nejhorší zážitek z ringu?

Skvělých zážitků v ringu mám spoustu, je těžké vybrat ten nejlepší. Zvolil bych ten, kdy jsem porazil KO jednoho ze svých thajských soupeřů. Ten dva týdny před zápasem porazil tvrdým KO ve druhém kole velkého favorita. Do tohoto zápasu se mi vůbec nechtělo, měl jsem zraněné tříslo. Přesto jsem zápas vyhrál. Zážitek mám natočený, končí jím jeden ruský dokument o Muay Thai.

Do tohoto zápasu se mi vůbec nechtělo, měl jsem zraněné tříslo.

Nejhorší zážitek je z galavečera v Číně, kde startoval i Buakaw Por. Pramuk a Muslim Salikhov. Ten večer jsem prohrál zápas svou oblíbenou otočkou na střed. Mí čínští trenéři podcenili mou přípravu a před zápasem se věnovali protivníkovi. Nebylo to jen o prohře, byl jsem zklamaný z lidí, kterým jsem věřil. Opustil jsem gym a na nějakou dobu jsem se uzavřel do sebe.

Jak vnímají prohru ve sportu Číňané a Thajci? Liší se od nás?

Je hodně individuální, jak se člověk dokáže s prohrou vyrovnat ve své hlavě. Číňané vnímají prohru jako ztrátu tváře, nebrání se slzám a často kvůli prohře na sport zanevřou. Jsou hodně nacionální a ambiciózní a pokud prohrají s cizincem, berou to opravdu zle. Oproti tomu Thajci prohrávají sportovně a s humorem. I přes větší zranění se oklepou a jdou do dalšího zápasu se stejným nadšením.

Jaké jsou podle vás přednosti nejlepších bojovníků Thajska, Číny a Evropy? V čem vynikají?

Thajci jsou nejlepší bojovníci při boji v klinči a vynikají svou tvrdostí a sílou kopu. Číňané vynikají rychlostí a větším repertoárem kopů. Jsou velmi flexibilní, od dětství dbají na strečink a na školách se cvičí Wu-shu. Evropané mají lepší boxerské ruce a odcházejí do sportovního důchodu později.

Co podle vás nepříznivě ovlivňuje sport? Liší se země, ve kterých jste působil?

Podle mě do sportu nepříznivě zasahují peníze. V Thajsku se stává, že někoho nechají prohrát jen kvůli sázkám. Když jeden z boxerů zastupuje hodně známý gym nebo má jako bojovník velké jméno, má větší privilegia než druhý.

V Číně se často pravidla dozvíte těsně před zápasem. Denní program bývá před galavečerem sestaven tak, aby byli bojovníci z ciziny zaneprázdněni celý den a nemohli si odpočinout a čínští zápasníci mohli relaxovat. Organizace a dění se tak ubírá podle toho, zda patříte do dané země nebo jste cizinec.

A na závěr, můžete dát pár rad těm, koho lákají bojové sporty a cestování do Asie? Na co by neměli zapomenout a na co by si měli dát pozor?

Pokud se chystáte za bojovými sporty do asijských zemí, zeptejte se na doporučení těch, co už tam byli. Ptejte se, jakou školu, gym nebo trenéry by vám doporučili. Zjistěte si co nejvíc informací, než odletíte. Na místě omrkněte více gymů, než začnete trénovat naplno. Zároveň se informujte o zvycích dané země.

Číňané jsou k cizincům hodně vstřícní a hodní, jejich přátelskost jim oplácejte. Pokud se máte setkat s trenéry, připravte si pro ně menší dárek nebo je pozvěte spolu s nejbližšími spolužáky na večeři. Díky tomu k vám budou přistupovat vstřícně při trénincích.

Chování v restauraci má svá specifika. Ten, kdo se usadí zády ke dveřím, chce zaplatit za celou večeři. Vždy platí jen jeden. Číňané nechápou, že jsou Evropané zvyklí platit za jídlo zvlášť. Při přípitku dbejte na hierarchii. Jestli jste na večeři s hlavním trenérem, jeho pravou rukou a dalšími spolužáky, má největší přednost hlavní trenér. Vyjádříte jim úctu, pokud bude váš pohár níže než ten jejich.

Když někoho při čínském tréninku Sandy zraníte nebo knockoutujete, počítejte s tím, že se k vám možná začnou spolužáci chovat jinak. Pokud jako cizinec porazíte Číňana ve sparingu, bude to brát jako ztrátu tváře a může se urazit.

Zbyněk Poldauf nabízí soukromé lekce na svém trenérském profilu. Během tréninků vás naučí nejen správnou techniku Sanda a Muay Thai, ale také názvosloví. Jestli se chcete naučit boxovat od profesionála, neváhejte Zbyňka kontaktovat.

Chcete začít sportovat? Najděte trenéra a dejte stop výmluvám.

Najít trenéra
Odebírejte náš newsletter!

Zadejte vaší e-mailovou adresu a my vás budeme průběžně informovat o novinkách ze světa refcoach.