Rozhovor: Bojové sporty u nás a v Asii

 

Rozhovor: Bojové sporty u nás a v Asii

2. 2. 2021 615×
Rozhovory

Jaký je rozdíl mezi tréninky bojových sportů u nás a v Asii? Liší se vnímání sportu v asijských zemích?  Přinášíme vám rozhovor s trenérem Sandy a thai boxu a bývalým zápasníkem Muay thai Zbyňkem Poldaufem.

Zbyněk Poldauf se věnuje bojovým sportům už od dětství. V roce 2014 se přestěhoval do Thajska, kde působil jako profesionální zápasník v Muay thai a K‑1. Vyhrál pás šampiona Phuketu ve váhové kategorii 65 kg a během své kariéry získal 31 výher, jen 11 proher a jednu remízu.

Zbyňka jsme se zeptali na pár otázek. Užijte si rozhovor.

Většinu života se věnujete bojovým sportům, nejdříve jste trénoval wu-shu, potom thai box. Co Vás ke sportu přivedlo?

V dětství jsem miloval kung-fu a všechny filmy s Jackiem Chanem. Snil jsem, že až vystuduji, odjedu do Číny. Chtěl jsem trénovat v Shaolinském chrámu nebo alespoň sportovním institutu spadajícího pod Shaolin.

Sen jsem si částečně splnil, žil jsem několik let v Asii, ale do Shaolinu jsem se nikdy nepodíval. Když jsem tam žil, vyznával jsem budhismus. Zjistil jsem, že mniši v Shaolinu bojují a dělají show jen za peníze, a to mi vadilo. Tato komercionalizace kláštera odporuje pravému budhismu.

V čem se liší trénink u nás a v Asii?

V Číně vládne na tréninku disciplína, o trenérovi se mluví s úctou a nikdy se o něm nevtipkuje. Prohru Číňané berou velmi vážně. Na profesionální úrovni se tu trénuje od pondělí do neděle většinou třikrát denně a součástí každého tréninku je precizní strečink.

V Thajsku se trénuje od pondělí do neděle dvakrát dvě hodiny denně. Tréninky jsou více uvolněné. Sparing je především lehký a technický a trénink končí tvrdým sparingem v klinči. V klinčování jsou Thajci nejlepší na světě. V Česku jsou tréninky přátelské, časově kratší a sparingy se přizpůsobují podle situace a výkonností zápasníků. Trenér má autoritu, ale zároveň si s ním člověk může popovídat jako s kamarádem.

Působil jste několik let jako profesionální zápasník Muay Thai a K‑1 v Thajsku. Jaký je Váš nejlepší a nejhorší zážitek v ringu?

Skvělých zážitků v ringu mám spoustu, je těžké vybrat ten nejlepší. Zvolil bych ten, kdy jsem porazil KO jednoho ze svých thajských soupeřů. Ten dva týdny před zápasem porazil tvrdým KO v druhém kole velkého favorita. Do tohoto zápasu se mi vůbec nechtělo, měl jsem zraněné tříslo. Přesto jsem zápas vyhrál. Zážitek mám natočený, končí jím jeden ruský dokument o Muay Thai.

Nejhorší zážitek je z galavečera v Číně, kde startoval i Buakaw a Muslim Salikhov. Ten večer jsem prohrál zápas svou oblíbenou otočkou na střed. Mí čínští trenéři podcenili mou přípravu a před zápasem se věnovali protivníkovi. Nebylo to jen o prohře, byl jsem zklamaný z lidí, kterým jsem věřil. Opustil jsem gym a na nějakou dobu jsem se uzavřel do sebe.

Jak vnímají prohru ve sportu Číňané a Thajci? Odlišují se od nás?

Je hodně individuální, jak se člověk dokáže s prohrou vyrovnat ve své hlavě. Číňané vnímají prohru jako ztrátu tváře, nebrání se slzám a často kvůli prohře na sport zanevřou. Jsou hodně nacionální a ambiciózní a pokud prohrají s cizincem, berou to opravdu zle. Oproti tomu Thajci prohrávají sportovně a s humorem. I přes větší zranění se oklepou a jdou do dalšího zápasu se stejným nadšením.

Jaké jsou podle Vás přednosti nejlepších bojovníků Thajska, Číny, Evropy? V čem opravdu vynikají?

Thajci jsou nejlepší bojovníci při boji v klinči a vynikají svou tvrdostí a sílou kopu. Číňané vynikají rychlostí a větším repertoárem kopů. Jsou velmi flexibilní, od dětství dbají na strečink a na školách se cvičí wu-shu. Evropané mají lepší boxerské ruce a odcházejí do sportovního důchodu později.

Co podle Vás nepříznivě ovlivňuje sport? Liší se země, ve kterých jste působil, mezi sebou?

Podle mě do sportu nepříznivě zasahují peníze. V Thajsku se stává, že někoho nechají prohrát jen kvůli sázkám. Když jeden z boxerů zastupuje hodně známý gym nebo má jako bojovník velké jméno, má větší privilegia než druhý bojovník.

V Číně se často pravidla zápasu dozvíte těsně před zápasem. Denní program bývá před galavečerem sestaven tak, aby byli bojovníci z ciziny zaneprázdněni celý den a nemohli si odpočinout a čínští zápasníci mohli relaxovat. Organizace a dění se tak ubírá podle toho, zda patříte do dané země nebo jste cizinec.

A na závěr, můžete dát pár rad těm, kteří také chtějí vycestovat za sportem do asijských zemí? Na co by neměli zapomenout a na co by si měli dát pozor?

Pokud se chystáte za bojovými sporty do asijských zemí, zeptejte se na doporučení těch, co už tam byli. Ptejte se, jakou školu, gym nebo trenéry by vám doporučili. Zjistěte si co nejvíc informací, než odletíte. Na místě omrkněte více gymů, než začnete trénovat naplno. Zároveň se informujte o zvycích dané země.

Číňané jsou k cizincům hodně vstřícní a hodní, jejich přátelskost jim oplácejte. Pokud se máte setkat s trenéry, připravte si pro ně menší dárek nebo je pozvěte spolu s nejbližšími spolužáky na večeři. Díky tomu k vám budou přistupovat vstřícně při trénincích.

Chování v restauraci má svá specifika. Ten, kdo se usadí zády ke dveřím, chce zaplatit za celou večeři. Vždy platí jen jeden. Číňané nechápou, že jsou Evropané zvyklí platit za jídlo zvlášť. Při přípitku dbejte na hierarchii. Jestli jste na večeři s hlavním trenérem, jeho pravou rukou a dalšími spolužáky, má největší přednost hlavní trenér. Vyjádříte jim úctu, pokud bude váš pohár níže než ten jejich.

Když někoho při čínském tréninku Sandy zraníte nebo knockoutujete, počítejte s tím, že se k vám možná začnou spolužáci chovat jinak. Pokud jako cizinec porazíte Číňana ve sparingu, bude to brát jako ztrátu tváře a může se urazit.

Zbyněk Poldauf nabízí soukromé tréninky Sandy a na jeho profil se můžete podívat zde. Během tréninků vás naučí nejen správnou techniku, ale i čínské názvosloví. Na refcoach nabízí i výkonnostní a kondiční trénink Muay thai. Zajímá vás Muay thai? Kontaktujte Zbyňka tady.

Pokud se vám rozhovor líbí, sdílejte mezi své známé. Dejte nám vědět svůj názor!

Chcete začít sportovat? Najděte trenéra a dejte stop výmluvám.

Najít trenéra
Odebírejte náš newsletter!

Zadejte vaší e-mailovou adresu a my vás budeme průběžně informovat o novinkách ze světa refcoach.