Výběr trenéra: 5 kroků k trenérovi podle vašich představ

 

Výběr trenéra: 5 kroků k trenérovi podle vašich představ

12. 12. 2020 556×
Tipy na sportování

Výběr trenéra může být náročný proces, pokud tedy chcete toho správného. Na co se zaměřit a jak vůbec ideálního trenéra poznat? Jak odlišit trenéra s dobrou a špatnou nabídkou? Pokud si s výběrem nevíte rady, přečtěte si náš článek. Poradíme vám, na co si dát pozor a jak v pěti jednoduchých krocích trenéra vybrat.

5 kroků: Jak vybrat trenéra

Aby byl výběr trenéra co nejjednodušší, postupujte podle našich pěti ověřených kroků. Sestavili jsme je na základě zkušeností našich, trenérů na refcoach i našich klientů.

Tip: V minulém článku jsme rozebrali téma, proč využívat služeb trenéra a kdy a komu se osobní trenér vyplatí.

1. Přečtěte si reference trenéra

V první řadě se zajímejte o hodnocení a reference stávajících nebo bývalých klientů. Podle nich můžete zjistit, zda vám trenér bude svým přístupem vyhovovat nebo ne. Uděláte si představu o jeho osobnosti, způsobu trénování a budete vědět, kdo a co vás na první lekci čeká.

Důležitý je také počet hodnocení. Pět hodnocení je lepší, než žádné, ale kompletní obrázek si pravděpodobně neuděláte. Čím více hodnocení, tím větší jistota o jejich pravdivosti. U nás na refcoach si můžete vyhledávání trenérů seřadit dle jejich registrace, ceny ale také hodnocení.

Zároveň ale mějte na paměti, že jeden trenér nevyhovuje každému a že lidé se spíše podělí o negativní než pozitivní zkušenosti. Může se stát, že vaše kamarádka je s trenérem spokojená, ale vám absolutně nesedne nebo naopak. Každému vyhovuje jiný přístup a výběr trenéra je tak velmi individuální záležitost.

2. Zkušenosti, úspěchy a vzdělání trenéra

První je otázka, kolik let trenér působí v oboru. Můžete se dívat na výsledky trenéra nebo jeho klientů, umístění na závodech, zkušenosti a úspěchy. Pokud chcete dělat sport na vyšší úrovni, určitě byste si měli zjistit, koho trénoval v minulosti.

U trenérů jsou nejdůležitější zkušenosti a úspěchy, nemůžeme ale pominout vzdělání. Na začátku mohl trenér vystudovat vysokou odbornou školu nebo jen projít trenérským či rekvalifikačním kurzem, získat různé certifikáty nebo trénovat na základě profesionálních zkušenosti. Správný trenér by měl mít přehled, neustále se ve svém oboru vzdělávat a získávat nové poznatky, které předá vám.

3. Je schopen vám vše vysvětlit

Trenér dělá daný sport roky, vyzkoušel spoustu různých cviků, tréninků a metod. Pokud si nejste něčím jisti nebo vás něco zajímá, trenér by vám měl vše bez problémů vysvětlit a poradit. Měli byste vědět, k čemu jednotlivé cviky slouží a jak je správně provádět. Pokud nevíte, ptejte se. Zjistíte tak, zda si je trenér jistý problematikou a má vám opravdu co předat. Měl by být schopen vám vše objasnit. Zároveň by měl být asertivní, komunikativní a měl by profesionálně vystupovat.

4. Má cit pro sestavení tréninku na míru

Každý klient má specifická zdravotní omezení a je v jiné kondici, snese tak jinou zátěž. K tomu je důležité přizpůsobit tréninkový plán. Dobrý trenér pozná, co potřebujete a jaká cvičení jsou a nejsou za hranou vašich možností. Při cvičení kontroluje vaši techniku a případně vás opravuje.

5. Je na vaší lekci přítomen fyzicky i psychicky

Trenér by měl mít o vás upřímný zájem. Ne vždy se vám do cvičení chce a když už se překonáte a dokopete se na lekci, trenér by měl poznat, že nejste ve stoprocentní kondici. Měl by vás motivovat. Poznat, že potřebujete nakopnout. Je tam od toho, aby z vás vyždímal to nejlepší. Celou délku tréninku by měl být s vámi a podporovat vás.

Co by vás ještě mohlo při výběru trenéra zajímat?

A na závěr ještě pár tipů. V neposlední řadě dejte na první dojem. Osobní sympatie jsou důležité. Přece jen vám trenér musí padnout do oka a musí na vás působit dobře. Jen tak se budete na vaše tréninky těšit.

Můžete se také rozhodovat podle pohlaví trenéra. Muži a ženy mají jiné vedení tréninku. Ženy jsou více empatické a jsou vhodné více pro začátečníky. Muži mají více pevnou ruku. Pokud potřebujte zabojovat a zdokonalit se, jsou ta pravá volba.

Dalším kritériem výběru může být hodinová sazba trenéra nebo jeho působiště. Některé zdroje uvádí i vzhled trenéra – tady si dovolujeme oponovat. Vzhled trenéra není důležitý, prioritou jsou jeho znalosti a zkušenosti v oboru.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho. 🙂

Chcete začít sportovat? Najděte trenéra a dejte stop výmluvám.

Najít trenéra
Odebírejte náš newsletter!

Zadejte vaší e-mailovou adresu a my vás budeme průběžně informovat o novinkách ze světa refcoach.