Jak vybrat trenéra: 5 kroků k trenérovi podle vašich představ

 

Jak vybrat trenéra: 5 kroků k trenérovi podle vašich představ

12. 12. 2020 1195×
Tipy na sportování

Jak vybrat trenéra, který vás ve sportu posune a se kterým nebudete ztrácet čas? Jak se orientovat v nabídce, na co se zaměřit a čemu se obloukem vyhnout? Připravili jsme pro vás průvodce, který vám pomocí pěti kroků ulehčí výběr trenéra, který vám sedne profesionálně i lidsky.

5 kroků: Jak vybrat trenéra

Výběr trenéra může být tak zdlouhavý proces, že mnoho lidí od využívání jeho služeb odradí. Naštěstí to tak ale být nemusí! Postupujte podle našich pěti ověřených kroků ideálního výběru, sestavili jsme je na základě zkušeností našich, trenérů na refcoach i našich klientů.

Tip: V minulém článku jsme rozebrali téma, proč využívat služeb trenéra a kdy a komu se osobní trenér vyplatí.

1. Přečtěte si trenérovy reference

V první řadě se zajímejte o hodnocení a reference stávajících nebo bývalých klientů. Uděláte si představu o trenérovo osobnosti, způsobu trénování a budete vědě, kdo a co vás na první lekci čeká. Lépe tak odhadnete, zda vám trenér bude svým přístupem vyhovovat nebo ne a nebudete zbytečně ztrácet čas.

Důležitý je také počet hodnocení. Pět hodnocení je lepší než žádné, ale kompletní obrázek si pravděpodobně neuděláte. Čím více hodnocení, tím větší jistota jejich pravdivosti. U nás na refcoach si můžete vyhledávání trenérů seřadit dle jejich registrace, ceny ale také hodnocení.

Zároveň ale mějte na paměti, že jeden trenér nevyhovuje každému a že lidé se zpravidla spíše podělí o negativní zkušenosti. Může se stát, že vaše kamarádka je s trenérem spokojená, ale vám absolutně nesedne nebo naopak. Každému vyhovuje jiný přístup a výběr trenéra je tak velmi individuální záležitost.

2. Zkušenosti, úspěchy a vzdělání trenéra

První je otázka, kolik let trenér působí v oboru. Můžete se dívat na výsledky trenéra nebo jeho klientů, umístění na závodech, zkušenosti a úspěchy. Pokud chcete dělat sport na vyšší úrovni, určitě byste si měli zjistit, koho trénoval v minulosti.

U trenérů jsou nejdůležitější zkušenosti a úspěchy, nemůžeme ale pominout vzdělání. Na začátku mohl trenér vystudovat vysokou odbornou školu nebo jen projít trenérským či rekvalifikačním kurzem, získat různé certifikáty nebo trénovat na základě profesionálních zkušeností. Správný trenér by měl mít přehled, neustále se ve svém oboru vzdělávat a získávat nové poznatky, které předá vám.

Jak vybrat trenéra? Zaměřte se na hodnocení, zkušenosti i váš pocit z průběhu lekce.

3. Je schopen vám vše vysvětlit

Trenéři se často sportu věnují roky, vyzkoušeli spoustu různých cviků i tréninkových metod a mnoho věcí jim připadá naprosto jasných. V případě, že vás něco zajímá nebo něčemu nerozumíte, měl by vám ale být schopen vše jasně vysvětlit a poradit.

Dobrý trenér vám vysvětlí nejen postup každého cviku, ale také proč daný cvik děláte a jak na něj reaguje vaše tělo. Hned na první lekci se ptejte, dokonce i když vám je vše jasné. Uvidíte, jestli vám bude trenér schopný vysvětlit otázky, na které odpověď znát nebudete. Samozřejmě by ho vaše otázky neměly otravovat a měl by zůstat komunikativní, profesionální a asertivní.

4. Umí sestavit trénink na míru

Každý jsme jiný, máme jiné dispozice, nároky i cíle. Osobní trenér by měl zvládnout sestavit trénink na míru i v případě zdravotních omezení, nedostatku času a pro každou úroveň kondice. Zároveň by s vámi měl probrat vaše cíle, případně je upravit tak, aby byly reálné.

Schopný trenér pozná, co potřebujete a jaká cvičení jsou a nejsou za hranou vašich možností. Při cvičení kontroluje vaši techniku a případně vás opravuje. Tréninkový plán je také nutné v průběhu kontrolovat na základě pokroku. Stáhnout jeden plán, podle kterého pojedete tři měsíce bez změny zvládnete i sami.

5. Je na vaší lekci přítomen fyzicky i psychicky

Trenér by na vaší lekci neměl být jen fyzicky (případně online), ale také psychicky. Měl by se vám skutečně věnovat a vnímat, zda je vše v pořádku. Pravděpodobně se vám někdy stane, že se vám na lekci nebude chtít. Když se ale odhodláte, právě trenér vás bude podporovat a motivovat k lepším výkonům.

Tipy na závěr

  • Při výběru trenéra poslouchejte také svou intuici a dejte na první dojem. Abyste se na tréninky těšili a trenér vás dokázal motivovat, musí vám sedět nejen profesionálně, ale také lidsky.
  • Při rozhodování vám může pomoci také pohlaví trenéra. Ženy jsou často empatičtější, muži mají naopak pevnější ruku. Neberte to ale za bernou minci, výjimky existují a je jich hodně!
  • Logicky se dívejte také na místo působiště, abyste nemuseli trávit hodinu cestou na trénink. Nutno podotknout, že někdy to za to opravdu stojí a v dnešní době může část lekcí probíhat i online.
  • Cenová nabídka a hodinová sazba jednotlivých trenérů se liší podle jejich působiště, zkušeností, referencí i jejich vlastního ohodnocení. Cenu ale nedoporučujeme brát jako hlavní kritérium.
  • Přestože pěkný vzhled trenéra vás může motivovat dorazit na lekci, znalosti a zkušenosti v oboru jsou přecijen důležitější faktory.

Vyberte si svého trenéra u nás na refcoach a nezapomeňte sdílet článek dál.

Chcete začít sportovat? Najděte trenéra a dejte stop výmluvám.

Najít trenéra
Odebírejte náš newsletter!

Zadejte vaší e-mailovou adresu a my vás budeme průběžně informovat o novinkách ze světa refcoach.