Osobní trenér: Proč ho využívat a kdy je potřeba?

 

Osobní trenér: Proč ho využívat a kdy je potřeba?

8. 12. 2020 1435×
Tipy na sportování

Osobní trenér vám může pomoci přiblížit se vašemu fitness cíli, motivovat a poradit. Potřebujete ho ale už na začátku? Jaké jsou výhody a nevýhody osobního trenéra? Jestli stále přemýšlíte, jestli se investice do trenéra opravdu vyplatí, přečtěte si náš článek.

Osobní trenér: Ano či ne?

Lidé si často myslí, že trenéra nepotřebují a sport se naučí sami. Na Googlu najdou „osvědčené rady“ a pustí se do tréninku. V lepším případě zaplatí alespoň skupinové lekce, ale proč by měli utrácet za služby osobního trenéra?

Skupinové lekce se zdají levnější než osobní trenér. Nenechte se ale zmást, opak je ve většině případů pravdou. Prvotní investice je nižší, ale trenér se nemůže věnovat pouze vám, nezná váš zdravotní stav, kondici ani limity. Trénink tak není uzpůsobený vašim potřebám, cílům a schopnostem, výsledky se nedostavují tak rychle, jak by mohly a navíc riskujete zranění.

Mít osobního trenéra neznamená nutnost platit pět hodin týdně a nezacvičit si bez něj ani jednoduchý trénink. S trenérem se můžete scházet v pravidelném intervalu, konzultovat tréninkové postupy a problémy, nechat si sestavit plán s vhodnou frekvencí a zátěží a zbytek času cvičit sami.

Služby osobního trenéra vám ušetří mnoho času, peněz, trápení i bolesti zejména v případě, že se chcete učit nový sport nebo se výrazně posunout. Trenér vám předá své hluboké znalosti a zabrání chybám, které byste s velkou pravděpodobností dělali.

8 důvodů, proč využívat služeb osobního trenéra

Pořád si nejste jistí, zda vyhledat služby osobního trenéra? Sepsali jsme vám osm důvodu, proč se osobní trenér skutečně vyplatí.

1. Osobní trenér = osobní přístup

Jak probíhá typická lekce s osobním trenérem? Na prvním setkání se vás zeptá na vaše očekávání a cíle, tedy se chcete naučit a do jaké úrovně, za jaký čas se chcete dostat. Na základě vašeho zdravotního stavu, předchozích zkušeností a fyzické kondice poté navrhne tréninkový plán na míru.

Můžete počítat s individuálním a komplexním přístupem, který bude odpovídat vašim potřebám a možnostem. Osobní trenér vám poradí nejen s konkrétním sportem, ale i s jídelníčkem, kondičním nebo mentálním tréninkem.

2. Odborný dohled

Osobní trenér vám vše vysvětlí a ukáže přesné provedení a techniku konkrétního cviku. Zároveň vás při cvičení kontroluje a dbá na správnou techniku prováděných cviků. Díky tomu si osvojíte dobré návyky a máte dostatečný základ pro další rozvoj ve sportu.

3. Předcházení chybám a úrazům

Tento bod úzce souvisí s předchozím. Zkušený trenér ihned vidí chyby a upozorní vás na ně. Díky této kontrole se vyvarujete opakovaným chybám a případným zraněním. Budete se cítit bezpečně, protože jste s někým, kdo ví, co dělá.

4. Neosvojíte si nesprávné návyky

Špatné návyky vás zaseknou na určité úrovni a vy se nemůžete posunout dál k vytyčenému cíli. Je těžké je odbourat a zpravidla se jedná o běh na dlouhou trať. Špatné návyky, respektive špatné provedení techniky, může po čase vést k bolestem, zraněním i nutnosti přestat sportovat. I tomu zabrání dobrý trenér.

5. Osobní trenér motivuje a podporuje

Když trénujete sami, jsou dny, kdy máte spoustu důvodů, proč to dneska nejde. Chcete se déle vyspat, čeká vás náročný den v práci nebo se vám prostě nechce. S takovým přístupem se ale nikdy nedostanete tam, kde chcete být.

Osobní trenér má vyhrazené pravidelné místo v diáři. Někdo na vás čeká a vy si jen tak nemůžete říct, že nedorazíte. Správný trenér by vás měl při cvičení motivovat a podporovat. A ve více lidech je to přece jen větší zábava.

Tip: Přečtěte si našich 9 tipů, jak začít cvičit a hlavně vydržet.

6. Nastavení realistických cílů

Rozhodli jste se začít sportovat a chcete za dva měsíce zhubnout patnáct kilo, uzvednout svou váhu na bench pressu nebo v tenise porazit kamaráda, který trénuje od dětství. Zkušený osobní trenér vám vysvětlí, proč jsou vaše cíle nejen nereálné, ale také nebezpečné.

Naopak po konzultaci s vámi nastaví reálné cíle i plán k jejich dosažení. Pod správným vedením uvidíte výsledky, které vás budou motivovat na cestě k cíli.

7. Ušetřený čas a peníze

Bez trenéra vám zabere moře času hledání informací a plánování tréninku. Metodou pokus-omyl budete testovat, jaké rady jsou správné a které jsou úplně mimo. V lepším případě jen zpomalíte proces, v horším vás čeká zranění nebo nechuť sportovat..

Svěřte se raději do rukou zkušeného trenéra, díky kterému se naučíte cviky a techniku mnohem rychleji než s pomocí internetu. Znáte rčení „čas jsou peníze“? S trenérem se sport naučíte rychleji, kvalitněji a bezpečněji.

8. Zdroj informací

Dobrý trenér na sobě neustále pracuje. Nestačí mu kurz do začátku, ale zakládá si na celoživotním vzdělávání. Nabízí ověřené postupy, ví proč se co a jak dělá a předává vám poznatky z odborného studia i mnoha let praxe.

Výběr osobního trenéra

Teď už víte, proč je lepší využívat služeb trenéra. Samozřejmě ale existuje i pár nevýhod a úskalí. Nechceme vás odradit, ale je dobré být připravený na vše.

Cena osobního trenéra

Najmout si osobního trenéra něco stojí. Jde o nákladnější variantu než cvičení podle videí na YouTube nebo docházení na skupinové lekce. Na druhou stranu z dlouhodobého hlediska se investice vyplatí. Trenér vás na vysněnou úroveň dostane efektivněji, rychleji a bezpečněji.

Malý výběr

Poptávka po osobních trenérech je velká a nabídka často nedostačující. Nezoufejte, když se vám ideální trenér nepodaří vybrat hned na poprvé. Na konci článku vám poradíme, jak trenéra nejlépe vybrat.

Trvá, než najdete správného trenéra

Ano, výběr trenéra může trvat. Možná vám nesedne způsob trénování, tělocvična či posilovna, cena nebo osobnost. Možná budete muset vyzkoušet několik trenérů a potrvá, než najdete toho správného. I proto na refcoachi najdete recenze trenérů, které vám výběr usnadní.

Čas a místo

Problém může nastat i s časem nebo místem, kdy a kde je trenér k dispozici. Ve velkých městech je samozřejmě nabídka větší a z vesnice budete pravděpodobně muset dojíždět. Čím více jste časově flexibilní, tím snazší bude najít perfektního trenéra.

Nabídka neodpovídá realitě

Bohužel, stejně jako v každém jiném oboru, to co trenér nabízí často neodpovídá realitě. Trenér nabízí metody, které neumí předat nebo inzeruje praxi, kterou nemá. Ve výsledku se nikam neposunete a musíte hledat znova. Abyste tomu předcházeli, vždy se podívejte na hodnocení předchozích klientů.

Kdy oslovit osobního trenéra?

Osobní trenér vám sestaví tréninkový plán a navrhne cestu vedoucí k požadovanému cíli, ale máknout už musíte sami. Osobní trenér je pro vás tou správnou volbou, pokud chcete:

  • cvičit s bolestmi zad, krku, páteře a dalšími zdravotními problémy
  • efektivní a intenzivní trénink s jasným cílem
  • dosáhnout vašich cílů a ne jen o nich snít
  • čerpat vědomosti od zkušeného
  • dosáhnout výsledku rychleji
  • investovat do sebe

Podle čeho vybrat trenéra?

U osobního trenéra se v první řadě zajímejte o jeho praxi a vzdělání, tzn. kolik let působí v oboru, zda vystudoval odbornou školu nebo prošel trenérským či rekvalifikačním kurzem. Důraz klaďte i na jeho doporučení a reference. 

Tip: Přečtěte si článek jak vybrat trenéra podle vašich představ.

Refcoach vám s hledáním může pomoci. Naším cílem je vytvořit prostředí, ve kterém snadno najdete trenéra. Stačí zadat typ sportu, vaši lokalitu a zobrazí se vám profily trenérů v okolí. Na profilu se dozvíte jejich příběh, zkušenosti a dosažené úspěchy a můžete si pročíst hodnocení jejich klientů. 

Chcete od sportu získat maximum? Kontaktujte sportovního trenéra ještě dnes.

Chcete začít sportovat? Najděte trenéra a dejte stop výmluvám.

Najít trenéra
Odebírejte náš newsletter!

Zadejte vaší e-mailovou adresu a my vás budeme průběžně informovat o novinkách ze světa refcoach.