refline

 

♔Šachy jsou fyzicky náročný sport!♚ „Co to je zahloupost?“, „Myslíš to, jak jenom sedíš a taháš figurkama?“, „Počkej, a Tytohle myslíš jako fakt vážně?“, „To Ti po tom jako narostou svaly?“, „To může být vůbec k něčemu dobrý?“ – Mám tušení, že při čtení nadpisu Vám proletěla hlavou nejméně jedna taková otázka.
 
To, že jste příspěvek rozkliknuli, tak Vás nejspíše zaujalo odvážné tvrzení a nyní čekáte, že Vám dám nějaké fantastické odpovědi. To máte jistě pravdu, ale trochu jiné než očekáváte. Šachy každého člověka naučí v první řadě se vžít do druhého člověka takovým způsobem, abyste mohli předjímat jeho myšlenky, cítění, očekávání a rozhodnutí. To byla jen taková laškovná hra na úvod.
 
Co to je sport? Pokud by mi někdo načrtnul jasnou linii například mezi šachy, sportovní střelbou a Krav Magou, co proč je a není sport, tak se rád nechám také poučit.
 
Nicméně se k šachu budu vztahovat jako k „duševnímu sportu“ a „fyzicky náročné aktivitě“.
 
V dalších příspěvcích se budu zaobírat tím, co je na první pohled jasnější, ale naopak skýtá mnohem překvapivější a přínosnější závěry, tedy tím, že šachy jako „duševní sport“ 1) jsou naučitelné každému jedinci bez nějakých závažnějších zdravotních nemocí, které by mu to znemožňovaly a 2) jsou tělocvičnou k rozvoji a zdokonalování většiny myslitelných duševních a  intelektuálních schopností a vlastností.
 
Nyní uvedu jen to známé, ale pro většinu lidí více překvapivé, na základě čeho jsou šachy fyzicky náročné. A jestli tedy patří do sportu? To už nechám na Vašem uvážení.
 
Podle výzkumu Roberta Sapolskeho, který studuje stres na primátech na Stanfordské univerzitě, zveřejněného i na sportovním serveru ESPN mohou hráči šachu během turnaje spálit až 6000 kalorií denně. Stres, svalové kontrakce a zvýšená tepová frekvence je při šachu obdobná jako u “fyzických sportů”. „Velmistři udržují zvýšený krevní tlak po celé hodiny v rozmezí, které se nachází u konkurenčních maratonských běžců,“ říká Sapolsky.
 
V říjnu 2018 americká společnost Polar, která sleduje srdeční frekvence, monitorovala během turnaje šachisty a zjistila, že 21letý ruský velmistr Michail Antipov spálil 560 kalorií za dvě hodiny sedění a hraní šachu - zhruba co by Roger Federer
spálil za hodinu tenisu ve dvouhře.
 
Šachová světová dvojka, Fabiano Caruana dokonce přiznal, že během desetidenních šachových turnajů shodí až 7 kilo. „Někdy jsem se po turnajích vážil a viděl jsem pokles stupnice pod 54 kg,“ říká, „a tehdy se mírně bojím.“
 
Mistrovství světa v šachu 1984 bylo po pěti měsících a 48 partiích zrušeno a anulováno, protože i tak hubený obhájce titulu Anatolij Karpov ztratil pes 10 kg. „Vypadal jako smrt,“ vzpomíná velmistr a komentátor Maurice Ashley.

Příště Vám nastíním, jak jsou nejen fyzicky užitečné #sachyprokazdeho.