refline

 

WARRIOR MINDSET aneb principy US Military pro sportovce, kteří to myslí vážně

Princip 1:

Nekompromisní adaptace

2.5 let spolupráce s bývalým majorem US Army v rámci tvorby plánů mentálního tréninku pro americké sportovce (vedle zaměstnanců zátěžových povolání) mi daly možnost nahlédnout pod pokličku toho, jak myslí ti, kteří v úzkém kontaktu s nepřítelem bojují na hranici života a smrti, a aby byli úspěšní, musí podávat optimální výkon i v těch nejintenzivnějších situacích a nejnevlídnějších podmínkách. 

Jedním ze základních principů, který jsme se skrze svou práci snažili předat sportovcům byla schopnost nekompromisní adaptace. Jakmile totiž začnete bojovat proti čemukoliv, co přímo nesouvisí s poražením vašeho nepřítele či soupeře, pohltí vás chaos a vy prohráváte, ztrácíte sami sebe a umíráte. Jako voják i jako sportovec.

Schopnost adaptace se dá trénovat. Američtí vojáci ji trénují, vrcholoví sportovci a vrcholoví manažeři ji trénovat začínají.  Adaptace je o schopnosti 1) měnit typy koncentrace z úzké do široké a naopak, aby člověk dokázal vyhodnotit jak daný problém, tak i jeho řešení, a to v nejkratší čas co nejpřesněji, 2) vyhodnotit, co je v daný okamžik nejpodstatnější a vyselektovat nepodstatné informace (vnější i vnitřní - emoce, myšlenky), 3) rozhodovat se a jednat efektivně. 

Sport je ve své podstatě neustálá souhra změn, na které člověk reaguje svým rozhodováním, strategií a činy. . Vrcholoví sportovci ví, že několik milisekund může ovlivnit zásadní situace zápasu / hry. Pokud ve špatný okamžik mentálně “vypustí”, nebo se emočně rozhodí, neadaptují se na vzniklou situaci adekvátně, a může je to stát vítězství. Princip nekompromisní adaptace v trénované mysli naopak efektivně ukazuje jasný směr reakce na situaci tak, aby člověk zasáhl co nejsilněji a to do slabin soupeře.